Szukasz wymarzonego samochodu? Dodaj ogłoszenie kupię auto

Zakupić swoje wymarzone auto jest coraz trudniej. Niezłe ogłoszenia regularnie znikają, a dodatkowo coraz częstsze są te mówiące o tym, że poszukujemy samochodu osobowego, zamiast chcieć go sprzedać. Jak więc prezentuje się aktualna sytuacja na rynku samochodów używanych?
Jak wygląda sytuacja na rynku aut używanych?
Od wielu lat to samochody używane cieszą się znacznie większą popularnością wśród Polaków. Wynika to z wielu czynników, lecz podstawowym jest cena, która w wypadku aut używanych jest po prostu znacznie niższa niż gdy mowa o samochodach nowych, których średnia cena niebezpiecznie zbliża się do 150 tysięcy złotych. Niestety ostatnie miesiące nie są łaskawe dla osób szukających samochodu osobowego. Ogłoszenia z treścią brzmiącą “kupię samochód” lub “kupię auto” są coraz częstsze, gdyż polski rynek wtórny nie jest tak bogaty jak w przeszłości.
Aby zrozumieć czemu aut używanych jest mniej niż było ich w ostatnich latach trzeba się cofnąć do 2020 roku. Wtedy wybuchła pandemia koronawirusa, która nieodwracalnie zmieniła to jak wygląda świat. Po pierwsze doszło wtedy do załamania łańcuchów dostaw, a także przestojów w branży motoryzacyjnej, gdyż dystans społeczny utrudniał pracę salonów i fabryk, a ludzie z racji na kryzys ekonomiczny kupowali mniej aut.
Jak wiadomo auta na rynek wtórny trafiają dlatego, że ktoś zdecydował się na wymianę swojego obecnego auta na nowy model. Gdy sprzedaż spada to rynek jest po prostu mniej nasycony. Aktualnie sytuacja wygląda tak, że sprzedaż nowych aut jest na niskim poziomie w całej Europie, gdyż braki w dostępności półprzewodników sprawiły, że samochodów nie da się produkować na czas. Zamawiając w tym momencie samochód w salonie jest możliwe, że trzeba by było na niego czekać nawet i ponad rok.
Mniejsza ilość aut na rynku wtórnym dodatkowo spotęgowała wyższy popyt na samochody, który wynika z tego, ze w dobie pandemii wiele osób chętnie przesiadło się z zatłoczonej komunikacji miejskiej do auta właśnie. Ma to w miarę logiczne powody, gdyż w aucie można w łatwy sposób odizolować się od reszty uczestników ruchu, co w czasie pandemii jest bardzo ważne.
Jak sytuacja w innych państwach Europy wpływa na polski rynek wtórny?
To, że ogłoszenia z treścią “kupię auto” są coraz częściej spotykane wynika również z tego, że pogorszyła się sytuacja na rynkach wtórnych w innych państwach Unii Europejskiej. Import samochodów używanych od zawsze był bardzo ważny dla polskiego rynku aut używanych, gdyż w znacznej mierze zasilał go i każdego roku setki tysięcy aut spoza granic Polski znajdowały u nas nowych nabywców.

Teraz jednak kupić auto na zachodzie jest znacznie trudniej. Niemcy kupują więcej aut używanych, gdyż nowy samochód po prostu trudniej jest dostać, a dodatkowo niepewna sytuacja ekonomiczna sprawiła, że wiele osób zwyczajnie odłożyły plany wymiany samochodu na później. To wpływa na to, że samochody w Niemczech, które są kupowane przez polskich handlarzy są po prostu droższe.
Dodatkowo za naszą zachodnią granicą pojawia się coraz więcej konkurencji dla polskich handlarzy. Stamtąd są importowane auta do wielu innych państw Europy Środkowo-Wschodniej, czy nawet na Półwysep Bałkański. Dlatego polski handlarz ma znacznie trudniej i by zarobić sprzedaje samochody używane po wyższych cenach.
Czy w najbliższym czasie łatwiej będzie kupić samochód?
Aby zakup auta był prostszy trzeba przede wszystkim czekać na poprawę kondycji całej branży motoryzacyjnej. Ta bardzo mocno wpływa na rynek wtórny i bez tego nie ma co liczyć na to, że aut na rynku wtórnym pojawi się więcej, a ich ceny nie będą rosnąć tak dynamicznie jak ma to miejsce w tym czasie. Wszelkie prognozy nie są jednak tak optymistyczne. Mówią one o tym, że sytuacja branży ma poprawić się dopiero w 2023 roku. Trzeba jednak brać poprawkę na to, że mniej więcej już w połowie 2022 roku miało być lepiej, a dziś wiadome jest, że do tego nie dojdzie. Na ten moment nie pozostaje więc nic innego niż cierpliwie czekać i patrzeć na to jak rozwija się sytuacja, w której znajduje się branża motoryzacyjna.