Koszty związane z zakupem samochodu

audi

Zakup Auta to nie jedyny wydatek. Koszty jakie ponosimy po jego zakupie musimy wcześniej zaplanować, by nie było niemiłych niespodzianek. Oczywiście, gdy szukamy używanego auta, każdy zakłada budżet jaki jest w stanie przeznaczyć na zakup. Niespodzianka zaczyna się, jeśli zapomni się o niektórych wydatkach lub po prostu nieco wyda więcej na sam pojazd. Nie wolno zapominać o wydatkach po zakupie, bo one też istnieją i nie są wcale małe w wielu wypadkach.

Auta używane to najwięcej kosztów i formalności. Czeka to każdego kto zdecyduje się na zakup samochodu z zagranicy. Procedura jest znacznie łatwiejsza, jeśli wybierzemy auto sprowadzone już do kraju.

Często widząc atrakcyjną cenę, możemy przypuszczać, że wszelkie opłaty sprzedawca spróbuje scedować na nas. Gdy auto znajduje się od dłuższego czasu na terenie Polski, a nie ma opłaconego podatku akcyzowego to zgodnie z przepisami importer pojazdu ma na to 30 dni od sprowadzenia samochodu lub zawarcia umowy.

Dodatkowo do sprzedawcy należy obowiązek uregulowania podatku VAT czy uzyskania zaświadczenia, że podatku tego nie trzeba płacić oraz opłaty recyklingowej. Bez tego nie da się zarejestrować samochodu.

Samochody używane bez wniesionych opłat nie zostaną zarejestrowane, więc kategorycznie żądajmy potwierdzeń i rachunków. Unikajmy umów podpisanych na zagranicznych właścicieli ponieważ może okazać się, że samochód może być kradziony i nasz zakup zamkniemy największym kosztem – utratą auta.

Do deklaracji trzeba dołączyć: wniosek o wydanie dokumentu potwierdzającego opłacenie akcyzy, dowód wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 17 zł, kopię dokumentów pojazdu i zakupu auta. Cena tłumaczenia różni się w zależności od języka, w jakim wypełnione są papiery, i waha się zazwyczaj od 70 do 160 zł za komplet dokumentów.

Opłatę recyklingową w wysokości 500 zł należy wpłacić na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nawet jeśli termin badania zostanie uznany, urzędnicy mogą skierować samochód na dodatkowy przegląd w celu ustalenia lub zidentyfikowania danych niezbędnych do jego rejestracji. Koszt takiego dodatkowego badania wynosi 60 zł.

Wizyta w urzędzie skarbowym – Zakup samochodu zarejestrowanego w Polsce podlega opodatkowaniu (2 proc. wartości auta). Obowiązek odprowadzenia kwoty należnej fiskusowi ciąży na kupującym. Tylko w dwóch sytuacjach nabywca jest zwolniony z podatku – kiedy wartość pojazdu nie przekracza 1000 zł lub gdy sprzedający jest płatnikiem podatku VAT.

Na rejestrację zostawmy 180,50 zł, a kupujący ma to 30 dni od momentu podpisania umowy.

5/5 - (1 vote)